top of page

Dilek Çocuğu Kimdir?

Hayati tehlikeli hastalıkla mücadele eden 3 – 18 yaş aralığında, kendini sözlü veya yazılı ifade edebilen, hastalığı doktor tarafından onaylanmış her çocuk Make-A-Wish Türkiye® 'ye başvuruda bulunabilir. Başvurusu onaylanan her çocuk “Dilek Çocuğu” olarak kabul edilir.

banner.png

Dilek Yolculuğu

1- Çocuklar Bize Ulaşıyor

Öncelikle Dilek Çocuklarımızın aileleri veya doktorları bizlerle iletişim kuruyorlar. Ardından Dilek Çocuğumuzla ilgili bilgileri alarak, sağlık raporlarını inceliyoruz ve dilek gerçekleştirme sürecinin bir sıkıntı yaratmadığına dair doktor onayı alıyoruz. 

dilek-alım.png

2- Dilek Alımı

Onay aldıktan sonra Dilek Çocuğumuzu ve ailesini ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretimiz sırasında çocuklarımızın yaşamsal ortamlarını inceleme fırsatı ediniyoruz. 

Ardından Dilek Çocuğumuz ile birebir özel bir görüşme yaparak, Sihirli Kitap ve Sihir Kutusu aracılığıyla çocuğun hayal gücünü keşfedecek tatlı bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu sayede Dilek Çocuğumuz hakkında hem kapsamlı bilgi edinirken hem de onun dileğini öğrenme fırsatı sağlıyoruz. 

Wish.png

3- Dilek Yolculuğu

Dilek Çocuğumuzun dileğini öğrenir öğrenmez onun bu hayalini gerçekleştirmek için çalışmalarımıza başlıyoruz. Bu büyük hayali gerçekleştirmek için planlar yaparken, bir yandan da bu hazırlık sürecinde onlara küçük hediyelerimizle sürprizler yaparak bu süreci en tatlı şekilde geçirmelerini sağlıyoruz.

Değnek.png

4- Dilek Günü

Bu büyük günü bir festival gibi organize ediyor ve onlara hayallerinin de ötesinde bir gün yaşatıyoruz. Coşkuyla, ümitle, neşeyle ve tatlı şaşkınlıklarıyla geçirdikleri bu anları onlar için unutulmaz kılarken; bir yandan da imkansız diye bir şey olmadığını, dilersek her şeyi mümkün kılabileceğimizi onlara gösteriyor ve hastalıkla savaşma yollarında onlara en büyük motivasyonu sağlıyoruz. 

Bir dilek gerçekleştiği zaman, dilek çocuğunda ve toplumda güç,
umut ve dönüşüm yaratır.

Tıptan daha Fazlası

Çocuklar hayati riskli bir hastalıkla mücadele ederken, normal bir şekilde çocukluklarını yaşayamazlar ve çocukluklarının çoğu onlardan alınır. Hem duygusal hem de fiziksel olarak çok yorucu bir süreç yaşarlar.

Dilekler, çocuklara hastalıklarının haricinde başka şeylere bakma fırsatı veren bir süreçtir ve Dilek çocuğuna çocukluk duygusunu ve aileye normalize yaşam sürecini geri getirir. 

Araştırmalar ve doktorlar gerçekleşen dileklerin, bir dilek çocuğunun yaşam kalitesini arttırmaya ve daha pozitif sağlık sonuçları elde etmeye yardımcı olabileceği konusunda hemfikir olduğunu gösteriyor.

Make-A-Wish Tıbbi Danışma Kurulu üyeleri gerçekleşen dileklerin tıbbın ötesinde, dilek çocuklarının ve ailelerinin yaşamlarını olumlu yönde değiştiren etkiler yarattığını paylaşıyor.

Gerçekleşen Dileklerin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

% 39

Tedavi sebebiyle yaşadıkları fiziksel sıkıntılar azaldı.

% 72

Çocukların enerji seviyesi ve canlılığı arttı.

% 64

Çocukların hayata tutunma arzusu arttı.

% 42

Arkadaşlarıyla daha sağlıklı iletişim kurdu.

bottom of page